Çatlak Topuk Bakımı

Çatlak tabakaların oluşması, kuru ya da yağ eksikliğinin olması, ayağın çok fazla deforme edilmesi, ayak çatlaklarının en sık oluşma nedenlerinden biridir. Ayak çatlakları kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Ayaklarda bulunan damarların bu çatlaklar sayesinde daha ulaşılabilir olması kişide mikroorganizmaların etkisinde kalma etkisini arttırabilir. Çatlak topuk sorunları kişide aynı zamanda ağrıya da neden olacaktır. Açık sinir uçları kişiye acı verecek ve sosyal hayatını olumsuz olarak etkiliyor olacaktır. Özellikle topuk çatlakları derinleştikçe kişinin ayağını yere basması bile dayanılmaz hale gelebilir. Çatlaklar derinleştikçe enfeksiyon riski artacak ve kanamalar bile meydana gelebilecektir.

Çatlak Topukların Oluşma Nedenleri
Çatlak topuk oluşumunu en çok etkileyenlerden biri fazla basınçtır. Bunlara en iyi örnekte aşırı kilo alımları olabilir. Hamlelik dönemlerinde de görülebilmektedir
Açık ayakkabıların çok sık tercih edilmesi
Metobolik hızı düşük olan hastalar
Var olan deri hastalıkları ( egzama ya da sedef hastalıkları)
Derinin aşırı kuruma hali

Çatlak Topuk Bakımı ve Tedavisi
Kişilerde meydana gelen çatlak doğum bakımı kliniklerimizde yapılmakta ve kısa sürede bu sorun ortadan kaldırılmaktadır. En önemli yapılacak adım bu çatlakların neden olduğunu tespit etmek olacaktır ki en çok sık görülen kuru ve kapalı olma durumlarından dolayı meydana gelen durumlardır. Bu rahatsızlık özellikle yaz aylarında daha sık görünür. Açık ayakkabı giyinenler ve ayağını yeterince nemlendirmeyenler için kaçınılmaz rahatsızlıkların başında geliyor olacak.
Çatlak topuk tedavisi için kliniğimizde öncelikle bu çatlak derinliği dikkate alınacak ve hafif çatlaklarda nemlendirme açısından yapılacak özel bakımlar uygulanacaktır. Daha derin ayak çatlaklarında ise yine özel karışımlar ile tedavi süreci başlayacak ve deriyi nemlendirmek için gerekli uygulamalar yapılmaktadır. Düzenli olarak yaptıracağınız ayak bakımları sayesinde ayağınızın isteklerini ona verecek ve ayak çatlakları gibi sorunlar ile ne başında ne de ilerleyen evrelerinde tanışmak zorunda kalmıyor olacaksınız.


Batık Tırnak Bakımı

Batık Tırnak Bakımı

Batık tırnak, tırnak yatağının belli nedenlerden dolayı zarar görmesi ve yapısının bozulmasından dol...

Devamını gör

Sporcu ve Dansçı Ayak Bakımı

Sporcu ve Dansçı Ayak Bakımı

Özellikle herkes için ayak bakımı oldukça büyük önem arz ederken, bu durum sporcular ve dansçılar iç...

Devamını gör

Ortez Uygulamaları

Ortez Uygulamaları

Özellikle parmakların hem duruş hem de basma problemlerinin ortaya çıkmasını tedavi edecek olan Orte...

Devamını gör

Nasır Bakımı

Nasır Bakımı

Özellikle ayaklarda en sık ön plana çıkan rahatsızlıkların başında nasırlar gelmektedir. Nasır hem k...

Devamını gör